Multikulti výjimky

8. března 2018 v 21:00 |  Názory
Sikhové jsou zastánci takového zajímavého indického náboženství. Věří v jednoho boha a mají zásady skoro až podobné těm křesťanským. Liší se v tom, že při bohoslužbách sedí nalevo muži, napravo ženy, všude pobíhají děti, lidi koukají do mobilů a všichni společně zpívají náboženské písně (text mají na promítačce). Potud dobré, ne?
Jo, a chlapi nosí turbany, které se těžko sundávají a ani se sundávat nesmějí. Takže si v Británii imigranti - sikhové vymohli to, že na motorce nemusí nosit helmy.

Pro mě pořád dobré. Ohrozí tím jen vlastní bezpečnost, neublíží nikomu jinému a snad budou dávat pozor na silnicích (což by koneckonců měli dělat všichni).
Před nedávnem jsem o tom s kýmsi mluvila a dostalo se mi zajímavé reakce. Prý je ona výjimka ze zákona nebezpečná, protože ,,když jim ustoupíme jednou, budou chtít další a další ústupky a nakonec nás zadupou do země". Je tohle myšlení xenofobní, zvlášť když se aplikuje na Spojené království?
Jako první část odpovědi na tuto otázku bych ráda připomněla kolonializaci - kdy Britové tak nějak přišli do Indie, rozbourali zažité pořádky a nastolili vlastní zákony. Taky zemi vydrancovali: nestačilo jim například obchodovat s indickým zbožím (zisk šel samozřejmě koruně), ale dokonce si na šikovnější přepravu postavili železnici za peníze z indických daní (co se týče osobní přepravy, ve vozech první třídy byl zákaz vstupu Indům a psům).
Pokud by Britové nechtěli povolit drobnou výjimku o helmách na motocyklech, Indové se můžou ohradit útlakem kvůli obchodu, kterému čelili ve vlastní zemi. Na oplátku se přestěhovali za svými tyrany, dodnes bohatými (i) díky Indii. Chtějí dobrou práci, bezpečné místo pro děti, lepší život. Zaslouží si snad být utlačováni?
Nejenže tato konkrétní forma tolerance nic nestojí, ale navíc ani neplatí, že by se po jednom ústupku v legislativě pokoušeli o další a další. Víte, kdy jim byla výjimka ze zákona udělena? V roce 1988. A od té doby o žádnou nepožádali.
Za mě je případ vyřešen. Ať už vezmu v potaz důvod výjimky nebo britskou křivdu, nemám problém s tím, aby sikhové jezdili na motorkách bez helmy. Nejsem si ale jistá, kolik Čechů byl svou argumentací přesvědčila.
Zdá se mi to, nebo nám v hlavě prostě začne blikat majáček, jamile někdo řekne ,,turban"?

(Taky mohli Britové během hladomoru v Bengálsku (1943) zachránit aspoň část ze dvou milionů obětí, ale zanedbali je převážně kvůli svým válečným strategiím. Je otázka, kolik to zachránilo životů jinde. Na otázku, zda se dá vyměnit ,,život za život" bych vám odpověděla, že rozhodně nedá. Ale pokud jedna taková situace existuje, je to právě válka.)
 


Komentáře

1 YoshiYuri-Kurumi-Malfoy | Web | 15. března 2018 v 16:42 | Reagovat

Zajimavy blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama