Emocionální imunita

15. března 2018 v 18:03 |  Deníček
.. a bez ezo blábolů.

Už jsem nevěděla, jak dál. Byla jsem fakt vyčerpaná a nenacházela energii na nic, co mě těšilo. Měla jsem hodně povinností, ale ne nic nezvladatelného. Všechny navíc byly příliš důležité na to, abych vůbec zvažovala, co vypustit.
,,Přestaň si to tak brát k srdci."
Lidem se to lehko říká, ale je to skoro prázdná fráze. Ti, co jsou tuhle radu schopni vypustit z pusy totiž mají většinou jiné emocionální nastavení a problémy ze sebe jednoduše setřesou. Jak si má ale podobnou ,,emocionální imunitu" vypěstovat neurotická citlivka?


Jde tak trochu o oxymorón a změnu osobnosti. V anglicky mluvícím světě se často rozlišuje ,,Type A" a ,,Type B" osobnosti, kdy A je ambiciózní, organizovaná a často dost nervózní osobnost, zatímco B je uvolněnější a nemusí stíhat všechno. Když jsem jednou kamarádovi-Britovi vysvětlila, že jsem sice A, ale snažím se být víc B, vyprskl, že to je ta nejáčkovitější věc, jakou kdy slyšel.
Bylo to před pár měsíci, ale až teď jsem se zamyslela, jestli nepředcházel opačný vývoj. Jako dítě jsem byla uvolněné B, hodně jsem četla, malovala, hrála si s panenkami a celé hodiny koukala do blba a fantazírovala. To my všichni, ne? Až když mi ve škole začali nakládat, protože nevěděli, jak mě jinak zabavit, jsem se naučila organizovat - a stanovovat si vysoké cíle, aby bylo víc co hrotit.
Vývoj dokončila vysoká, kde jsem si ukousla velké sousto, protože mě bavilo věci měnit a vidět výsledky. Tam se bohužel člověk setká i s tou vyčerpávající neochotou a arogancí. Snažíte něco prosadit u rétorů, kteří na svých vyhřátých místečkách sedí už roky a okolní lidé jsou pro ně jen prostředky. Kromě donesených návrhů a podkladů proto radši zpochybní i samotnou hodnotu vaší existence, abyste si šli lízat rány a už neotravovali.
Jak jsem se v takovém prostředí přestala cítit až hystericky vyčerpaná a našla energii i na osobní život a věci, co mě baví?
1. Změnila jsem priority
To, co mě baví a co považuji za osobní růst (přátelé, cizí jazyky, psaní, meditace, cvičení) jsem začala stavět do popředí. Když beru svoje šarvátky až jako vedlejší a hlavní pro mě je, že jsem ráno v rádiu konečně rozumněla italské písničce, jsem v klidu. Moje štěstí se najednou netočí kolem vyhraných bitev, ale fajn večerů u vína. To mě přivádí k druhému bodu:
2. Čím jsem zaneprázdněnější, tím víc přátel potřebuji
Už se ani neopovážím uvolňovat se večery u internetu, protože ty pak vedou jen k dalším večerům u internetu.. a k zanedbávání lidí. To potom člověka stresuje a pořád si to připomíná. Lepší je stavět lidi až na první místo. Mimochodem, v této oblasti momentálně doháníme resty se svou ,,bff" se kterou nás teď dělí pěkných pár mil.
3. Nahrazení emocí
Dobře, teď do té ezo oblasti trochu zabřednu. Musela jsem v tomto roztočeném světě uchopit svou identitu a podle ní vše posuzovat. Uvědomit si, které emoce jsou vyvolané mými povinnostmi a které mým osobním životem. Pracovní já se může cítit špatně, protože nestihlo deadline - ale soukromé já je šťastné, protože jsem se viděla s kamarádkou a konečně po zimě znovu získávám kondičku. Vše, na všem pracuji zkrátka nechávám u stolu a ve složkách s poznámkami, netahám to do osobního života.
4. Blokové třízení
Emaily atd. píšu jen jednou denně. Většinou u toho sedím po večeři tak dlouho, dokud vše není vyřízené. V mobilu jsem vypnula upozornění od emailové aplikace a nerozptyluji se další agendou, když už zrovna něco dělám. Všechno hezky popořádku. Zrovna tak do svého diáře nahlížím (a přidávám nové info) večer, ráno kdyžtak na připomenutí, ale na přednášky ho s sebou ani neberu. Pokud nějakou poznámku nutně potřebuju udělat během dne, hodím si ji do mobilu a večer přesunu. Už ale prostě nelistuju diářem v každé volné chvilce a nelituje se při tom, jak jsem vytížená.
5. Změna mentality
A to, že jsem se musela přestat litovat je můj poslední bod. Zvolila jsem si to sama, baví mě to. A pokud bych se nějaké aktivity fakt nakonec musela zbavit, odpustím si to.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama