Stokrát proklínaný i milovaný Facebook

26. ledna 2012 v 13:42 |  Názory
Nejdřív uděláme takový malý brainstorming. Když se řekne ,sociální sítě´, co se vám vybaví? Většina si nevzpomene na Twitter (přiznávám, i já ho používám jen na stalkování svých oblíbených youtuberů) ani na Badoo, ani na oldschool, so retro sociální sítě jako Myspace či Lidé.cz. Jako první všichni vykřiknou Facebook.
Všechny články na téma týdne, které jsem si proklikala a pročetla, jsou hlavně o něm (a tenhle bude taky), přestože téma je jasně zadané a zní ,Sociální sítě´. Facebook lidem pije krev, nadávají na něj a proklínají ho, ale zbavit se ho nedokážou.

Když překročíte práh modrých dveří s nápisem Přihlásit se, vejdete do rozlehlé místnosti plné lidí šeptem či nahlas pomlouvajících a prodrbávajících stokrát prodrbané. A hlásných trub, které oznamují každý nudný detail svého života - od lásky k čokoládě po úžasnou včerejší akcičku. A holek ukazujících velké množství fotek svého obličeje, většinou černobílých a lišících se od sebe pouze škleby, bonusem k těmto uměleckým dílům jsou ,,nááádherné" citáty, lajky a chváliči v komentářích. A neznámých lidí, co do vás vrazí, zeptají se, jestli jste jejich kamarádi a když jim to odsouhlasíte, zařadí se do jedné z předešlých kategorií.
Já jsem na facebooku tak nějak neviditelná. Přijdu tam tak jednou za čtrnáct dní za určitým důvodem (musím se s kamarádkou domluvit na něčem, co jsme ve škole nestihly apod.) a nezůstávám déle než musím. Když si mě někdo chce přidat, většinou souhlasím, i když dotyčného neznám. Docela velká část mých ,,přátel" mi není ani povědomá. Statusy píšu velmi nepravidelně.
A pak tu máme lidi, kteří jsou doslova závislí. Přijdou domů, přihlásí se a už to s nimi jede z kopce. Celé odpoledne zveřejňují kraviny, klikají na Líbí se mi, chatují místo toho, aby šli s oním člověkem ven.. Po půlnoci protřou oči, vypnou počítač a jdou spát. Půlka dne ztracená, nic z ní nezískali, žádné zážitky, vzpomínky, něco na vyprávění.. Maximálně se zítra ve škole pochlubí že je ten borec/ta borka šťouchli a jakmile se ze vzdělávacího ústavu vrátí ke svému monitoru, všechno to jde odznova. Kolotoč.
Facebook je pro mou, dospívající generaci morem. Tráví dny zavřená u svých klávesnic, nechodí ven a na všech fotkách pitomečkovsky špulí pusy (to se týká hlavně holek). Co budeme jako babičky a dědečkové vyprávět svým vnoučatům? ,,To léto jsem na Farmville měla nejvíc slepic ze všech mých přátel."? Možná jako uspávanku.
A nejhorší na tom je, že většina lidí, ať už závisláků či střídmých uživatelů FB si uvědomuje, že poslední dobou se u té modrobílé stránky prosedí více času, než je zdrávo. Ale nikdo proti tomu nic nedělá, nikdo nemůže přestat, nikdo nemůže odejít. Znám spoustu lidí, kteří by se facebooku strašně rádi zbavili, ale.. jen kdyby to udělali všichni. Takhle by totiž byli jediní bez profilu. A kdo se chce stát ,vyvržencem´?

(Ano, uvědomuji si, že:
Ne všichni uživatelé FB jsou stejní jako ti, které jsem zmínila.
FB také pomáhá sdružovat lidi, zahánět nudu a vůbec - má i své dobré stránky.
Tento článek je absolutně bez osnovy, pomíchaný, prapodivně přeskakuje z tématu na téma, místy možná nedává vůbec žádný smysl a poskytuje pouze velmi neucelené informace.
A velice se za to omlouvám. A všem přeju krásný čtvrtek. A pátek. A vysvědčení. A únor. A Valentýn. A jaro. A Velikonoce.)
 


Komentáře

1 Lilly | E-mail | Web | 26. ledna 2012 v 15:59 | Reagovat

Mne Facebook zničil život, takže ho preklínam.
Pekný článok :)

2 Céčko* | Web | 26. ledna 2012 v 20:05 | Reagovat

Ahooj:) zajímal by mě tvůj názor na paranorma http://ce-beautiful.blog.cz/1201/paranormal ..:) a máš moc pěkný blog:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama